Bota po qëndron në buzë të një lufte të tretë botërore!

Opinione

Bota po qëndron në buzë të një lufte të tretë botërore!

Nga: Prof.ass.dr.Nijazi Halili Më: 9 maj 2022 Në ora: 16:20
Prof.ass.dr.Nijazi Halili

Si rezultat i luftës në Ukrainë, bota po qëndron në buzë të një lufte të tretë botërore, e cila mund të çojë në një katastrofë të tillë që njerëzimi nuk e ka parë kurrë më parë.

Lufta në Ukrainë është sfida më e rëndë në shumë dekada për nivelin e qytetërimit që njerëzimi ka arritur pas shekujve të mundimit dhe dekadave të shpenzuara që nga Lufta e Dytë Botërore në ndërtimin e një bote të re të bazuar në paqen dhe rendin ndërkombëtar dhe institucionet ndërkombëtare që synojnë të ruajnë të dyja. 

Prandaj, duhet të  respektohet  ligji ndërkombëtar dhe të përdoret  diplomacia si një instrument i domosdoshëm për t'i dhënë fund kësaj lufte dhe për të gjetur një zgjidhje të negociuar që garanton lirinë e popullit ukrainas dhe vazhdimësinë e paqes midis Rusisë dhe Ukrainës dhe popujt e Evropës dhe pjesës tjetër të botës.

Ne sugjerojmë që udhëheqja e të gjitha shteteve të angazhuara të marrin pjesë në këto negociata. Paralelisht me këto negociata diplomatike, do të ishte në inters të paqes formimi i një komiteti të mendimtarëve, shkencëtarëve politikë dhe ekspertëve për të drejtën ndërkombëtare dhe zgjidhjen e konflikteve nga Shtetet e Bashkuara, Evropa, Mbretëria e Bashkuar, Ukraina dhe Rusia që do të mblidhen së bashku për të diskutuar drejt përfundimit të identifikimit dhe paraqitjes së ideve të qëndrueshme për të jetuar në paqe dhe për të eliminuar potencialin e konfliktit të armatosur të ardhshëm.

Këto diskutime mund të organizohen dhe zhvillohen nën kujdesin e Forumit Botëror për Paqen dhe Sigurinë, me seli në Suedi, dhe Institutin Evropian për të Drejtën Ndërkombëtare dhe Marrëdhëniet Ndërkombëtare, me seli në Bruksel.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat