Edvin Bimbashi mban peng 4 të burgosur politikë të Rrugës së kombit - Bota Sot
Edvin Bimbashi mban peng 4 të burgosur politikë të Rrugës së kombit

Opinione

Edvin Bimbashi mban peng 4 të burgosur politikë të Rrugës së kombit

Nga: Azgan Haklaj Më: 20 prill 2018 Në ora: 21:38
Azgan Haklaj

Mbetën në burg, peng politik të Edvin Bimbashit 4 protestues të Rrugës së Kombit. Në fakt në ato pranga është një Komb i tërë që kalon në arterien që lidh gjymtyrët e tij. Shteti maskë me ferexhe i dyshes Rama Xhafaj, fotokopje e keqe e Kalifatit të sivllaut të Ramës Erdoganit, rrëmbeu në mesnatë kuksianët duke shkelur të gjitha të drejtat universale të njeriut. Pasi i solli në Tiranë në mënyrë të dhunshme si Gestapoja e Hitlerit urdhëroj prokurorinë politikë dhe gjykatën servile të mbante në burg disa ditë 11 protestuesë, ndërsa sot liroj 7 prej tyre.

Kjo hakmarrje e Edvin Ramës është vazhdim i krimit të babait të tij Kristaq Rama që firmosi dënimin me varje të poetit Havzi Nela. U deshën disa ditë protesta për të detyruar Shtetin e kmerëve të kuq që të çliroi të paktën 7 prej protestuesve.

Ky çlirim nga pengu i një pjese tregon se Rama është Maliqi dhe me shkopin e tij përcakton fatet tona, por uragani popullor ia then shkopin siç e shembi traun e Rrugës së Kombit. Trau pa alternativë, arrestimi fashist i protestuesve, protestat e vazhdueshme për çlirimin e tyre nga pengu politik dëshmuan instalimin të shtetit totalitarë të Edvin Ramës, dhe asgjësimin e shtetit të së drejtës.

Edi Rama sot në Shkodër kërkonte përplasje mes protestuesve dhe shtetit të tij policesk për të përgjakur Shkodrën si më 2 prill të vitit 1991 nga ortaku i oktapodit kriminal Gramoz Ruçi. Skenari i binomit Rama Xhafa dështoi. Gjykata servile u tremb përballë tajfunit qëndrestar në oborrin e saj dhe fuqisë historike të Shkodrës ndaj u detyrua të lirojë nga skuadra kuksiane 7 prej tyre.

Kjo tregon se shpirti qëndrestar nuk përkulet dhe se opozitarizmi popullor po kthehet në referendum që do të shembë Rajshtagun totalitar, të shtetit të kapur nga pushteti i instaluar me paratë e drogës, me bandat kriminele, me mandatet e blera, me kapjen e prokurorisë dhe pushtetit të drejtësisë dhe mbajtjen me dhunën e policisë. Me shitjen e pasurive kombëtare, sovranitetit kombëtar, Kauzës Çame, marrëveshjen e fshehtë me grekët për shitjen e detit, marrëveshjen e fshehtë me Vuçiçin për ndarjen e Kosovës. Ai është gati të vrapojë si marathonomak e të ja kalojë dhe Esat Pashës në tradhtitë e tij për ta mbajtur pushtetin.

Edi Rama po përpiqet të adaptojë filozofinë qeverisëse të Luigjit 14-të, apo të "mbretit diell " " Ligji jam unë".

 Ai me propotencën e tij pa u konsultuar me askënd vendosi në gijotinë Rrugën e Kombit.

Tani po përpiqet me akrobacirat e tij politike për të zbutur qëndrimin që të blei kohë por harron se tani do të flasë Sovrani për zullumet e tij.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
test