Spitali i Pejës pa barna esenciale, pacientët detyrohen ta blejnë terapinë

Peja

Spitali i Pejës pa barna esenciale, pacientët detyrohen ta blejnë terapinë

Më: 23 tetor 2021 Në ora: 22:59
Foto ilustrim

Drejtori i Shëndetësisë në Pejë thotë se ka mungesë të barnave esenciale.

Spitali i Pejës që nga fillimi i pandemisë priti e përcolli shumë pacientë të infektuar me Covid-19.

Madje një kohë ishte në kulmin e rasteve pozitive ndër komunat tjera.

Mirëpo me lehtësimin e gjendjes pandemike në nivel qëndror, e njëjta ka ndodhur edhe në Pejë.

Tashmë situata është e qetë dhe testimet ende po vazhdojnë, rreth 50 në ditë.

I pari i drejtorisë së Shëndetësisë, Petrit Loci tregon vështirësitë e Spitalit dhe QMF-ve për t’u furnizuar me barna esenciale.

E ai thotë se këto mungesa i mbulojnë me mjete vetanake dhe ka raste kur terapia blihet nga vetë pacientët.

Në komunën e Pejës deri më tash janë vaksinuar 88 mijë qytetarë kundër Covid 19.

E këtë muaj QKMF-ja po ashtu po shërben ekzaminime falas për kancer të gjirit.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat