Komuna e Prizrenit, ndër komunat e pakta që nuk ka nivel të arsimit parafillor në sistemin buxhetor

Prizreni

Komuna e Prizrenit, ndër komunat e pakta që nuk ka nivel të arsimit parafillor në sistemin buxhetor

Më: 16 qershor 2021 Në ora: 14:18
Prizren

Kuvendi i Komunës së Prizrenit ka mbajtur të mërkurën seancë të jashtëzakonshme të thirrur nga kryesuesi i Kuvendit Komunal, Sulltan Badalli, me një pikë të rendit të ditës “Shqyrtimi dhe miratimi i propozim-vendimit për harmonizimin e numrit të stafit dhe ndarjeve buxhetore sipas kategorive ekonomike, brenda Drejtorisë së Arsimit dhe Shkencës në Komunën e Prizrenit”.

Mbledhja ka filluar me prezantimin e pikës nga ana e drejtoreshës së Drejtorisë Komunale të Arsimit, Xhemile Thaçi-Vezgishi, e cila, duke folur për rëndësinë dhe rolin e çerdhes në edukimin e hershëm të fëmijëve, ka njoftuar se me votimin e kësaj pike jo vetëm që miratohen procedurat ligjore, por edhe formalizohen pagat e punëtorëve dhe shpenzimet e operative të çerdhes së parë publike në Prizren.

Duke theksuar që Komuna e Prizrenit është ndër komunat e pakta që nuk ka nivel të arsimit parafillor në sistemin buxhetor, drejtoresha Thaçi-Vezgishi ka thënë se Ministria e Financave ka kërkuar që ky harmonizim të kalojë përmes Kuvendit Komunal, në mënyrë që niveli i arsimit parafillor të funksionojë si nënprogram i arsimit, në aspektin buxhetor.

Më tej drejtoresha ka njoftuar se me këtë aprovim do të përfundohet procesi për funksionalizimin e institucionit parafillor, i cili do të plotësojë nevojat e komunitetit, si dhe do të rregullojë dhe formalizojë pagat e 19 anëtarëve të stafit të angazhuar të çerdhes publike.

Pas pyetjeve dhe çështjeve të ngritura nga kuvendarët, seanca u përmbyll për shkak të mungesës së kuorumit.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat