Totaj: Mbështetja për kulturën nuk bëhet veç me fjalë, por me punë konkrete

Prizreni

Totaj: Mbështetja për kulturën nuk bëhet veç me fjalë, por me punë konkrete

Më: 30 shtator 2021 Në ora: 13:40
Pamje nga takimi

Kandidati i Partisë Demokratike të Kosovës për Kryetar të Komunës Shaqir Totaj, i shoqëruar nga bashkëpunëtor të tij, kanë zhvilluar një takim të përzemërt me kryesinë e Shoqërisë Kulturo Artistike “Agimi” si me dhe një pjesë të valltarëve të kësaj shoqërie.Në takim, është vlerësuar lartë kontributi i kësaj shoqërie për ruajtjen dhe kultivimin e traditave shpirtërore të Prizrenit.

“Angazhimi i juaj e mban gjallë traditën e mrekullueshme të Prizrenit. Me shpirtin tuaj plotë entuziazëm, shoqëria ”Agimi” është djepi i trashëgimisë kulturore të qytetit tonë. “ – ka thënë Shaqir Totaj para të pranishmëve dhe më pas u ka premtuar se me fitoren e PDK-së dhe ate falë edhe përkrahjes suaj, “Kultura do të jetë e përkrahur vazhdimisht. Fokusi ynë do të orientohet në mbështetje për shoqatat emblematike të Prizrenit, ku zë vend të merituar edhe ShKA “Agimi”.

Me qeverisjen tonë fillon agimi i ri për kulturën e trashëgiminë folklorike të Prizrenit. Gjithashtu do të bëjmë përpjekje që me përkrahjen tonë kultura e Prizrenit të prezantohet në gjithë botën përmes “Agimit”” Totaj në vazhdim të fjalës së tij ka theksuar se do të ndihmohen dhe përkrahen edhe individët, që punojnë për ruajtjen e trashëgimisë kulturore.

Përkrahja e komunës me fitoren e PDK-së do të jetë e fokusuar për të gjithë mbrojtësit dhe kultivuesit e përhapësit e trashëgimisë kulturore pa dallim komunitesh e besimesh, sepse komunitet në Prizren janë thesar dhe pasuri me vlerë për qytetin tonë të bukur.
Bashkë për Prizrenin.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Më të lexuarat
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat