Rritja e sheqerit në gjak shkakton këto probleme shëndetësore - Bota Sot
Rritja e sheqerit në gjak shkakton këto probleme shëndetësore

Shëndetësia

Rritja e sheqerit në gjak shkakton këto probleme shëndetësore

Më: 10 shkurt 2019 Në ora: 19:25
Foto ilustruese

Nivelet e gjakut të këtij burimi energjie rrjedhin natyrshëm, varësisht nga ajo që hani (dhe sa), si dhe kur hani, njofton Klan Kosova.

Por kur diçka shkon keq dhe qelizat nuk absorbojnë glukozën – sheqeri i lartë i gjakut dëmton nervat, enët e gjakut dhe organet, duke kaluar në fazën për komplikime të rrezikshme.

Më poshtë po ju paraqesim disa nga simptomat kur organizimi juaj reagon ndaj rritjes së sheqerit në gjak:

Urinoni dhe pini shumë

Jeni i lodhur gjatë gjithë kohës

Gjaku merr ngjyrë shurupi

Dëmton shumë shikimin

Keni dhimbje të gjymtyrëve

Infektim i këmbëve

Prish jetën seksuale

Problem me zorrët

Dëmton veshkat

Zemra dhe truri janë në rrezik

Sjell probleme në kujtesë

Mund të shkaktojë probleme me fshikzën urinore.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...