Kjo është arsyeja se përse na rrëqethet mishi kur marrim lajme të këqija - Bota Sot
Kjo është arsyeja se përse na rrëqethet mishi kur marrim lajme të këqija

Shëndetësia

Kjo është arsyeja se përse na rrëqethet mishi kur marrim lajme të këqija

Më: 14 mars 2019 Në ora: 00:36
Ilustrim

Të gjithëve na ka ndodhur të paktën një herë të vetme, që të na bëhet lëkura “me kokrra” kur dëgjojmë ndonjë lajm jo të mirë, apo kur jemi shumë të lumtur për diçka.

Por pse ndodh kjo gjë?

Këtë gjë e ka shpjeguar Matthew Sachs, i cili ka qenë student i Universitetit të Harvardit.

Ai morri nën studim disa të rinj që rrëqetheshin kur dëgjonin muzikë të trishtë.

Më pas Sachsse ata të rinj, që kishin arritur të bënin lidhjen emocionale dhe fizike me muzikën në të vërtetë kanë struktura të ndryshme të trurit ndryshe nga ata që nuk krijojnë lidhje të tilla.

E nëse kjo lidhje bëhet sipas Matthew Sachs ndodh ajo që njihet si rrëqethje e mishit, ose siç quhet rëndom m’u bë mishi kokërra kokërra.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...