Çaji tepër i nxehtë rrit rrezikun nga kanceri - Bota Sot
Çaji tepër i nxehtë rrit rrezikun nga kanceri

Shëndetësia

Çaji tepër i nxehtë rrit rrezikun nga kanceri

Më: 25 mars 2019 Në ora: 13:21
Foto ilustrim

Një hulumtim i ri amerikan ka gjetur lidhjen mes çajit të pijshëm në temperatura të larta dhe rrezikun e zhvillimit të kancerit ezofag.

Sipas Shoqatës Amerikane të Kancerit, në vitin 2019, do të ketë rreth 17,650 raste të reja të kancerit ezofag dhe mbi 16,000 njerëz do të vdesin prej tij.

Sa i përket perspektivës së një personi, Shoqëria vlerëson se rreth 20 për qind e njerëzve me kancer ezofag vazhdojnë të jetojnë për 5 vjet pas diagnozës.

Faktorë të shumtë mund të rrisin rrezikun e një personi për të zhvilluar kancerin e ezofagut. Këto përfshijnë të qenit më të vjetër se 55-vjeç, duke qenë meshkuj, duke pasur acid në lukth ose duke pasur një dietë të lartë me mish të përpunuar dhe më pak fruta dhe perime.

Disa studiues kanë sugjeruar gjithashtu që rregullisht pirja e lëngjeve shumë të nxehtë mund të rrisë rrezikun e kancerit ezofag.

Hulumtuesit, të udhëhequr nga Dr. Farhad Islami, drejtori strategjik i Kërkimit të Mbikëqyrjes së Kancerit në Shoqatën Amerikane të Kancerit, donin të studionin zakonet e pirjes së çajit në mënyrë prospektive sesa në mënyrë retroaktive.

Dr. Islami dhe kolegët përdorën të dhëna të mbi 50,000 njerëzve të përfshirë në studim, të cilët ishin në moshën 40-75 vjeçare.

Studiuesit kanë ndjekur klinikisht pjesëmarrësit për një periudhë mesatare prej 10.1 vitesh, midis 2004 dhe 2017. Gjate kësaj kohe, 317 persona kanë zhvilluar kancer të ezofagut.

Studiuesit e ndanë temperaturën e çajit në "shumë të nxehtë" - që do të thotë një temperaturë mbi 60 ° C, dhe "të ftohtë ose të vakët", që është një temperaturë që është ose bie nën 60 ° C.

Në analizën e tyre, hulumtuesit gjithashtu konsideruan një "kohë më të shkurtër të raportuar nga derdhja e çajit për të pirë" atë - që është, në një shkallë në mes të pritjes 2 dhe 6 minuta, si dhe "preferenca të raportuara për pirë çajin shumë të nxehtë".

Në përgjithësi, studimi gjeti se pirja e 700 ml çaj "shumë të nxehtë" në ditë rrit shanset e kancerit ezofag me 90 për qind në krahasim me sasinë e njëjtë ditore të çajit të ftohtë ose të vakët.

"Kjo mund të jetë një masë e arsyeshme e shëndetit publik për të nxjerrë këto rezultate në të gjitha llojet e pijeve dhe për të këshilluar publikun të presë që pijet të ftohen nën 60°C para konsumit," tha Islami.

Autorët kujdesen që shkencëtarët duhet të bëjnë më shumë kërkime për të kuptuar mekanizmat që qëndrojnë pas kësaj shoqate.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...