Shtatë lëngje frutash të pasura me vitamina për fëmijët - Bota Sot
Shtatë lëngje frutash të pasura me vitamina për fëmijët

Shëndetësia

Shtatë lëngje frutash të pasura me vitamina për fëmijët

Më: 19 prill 2019 Në ora: 12:50
Ilustrim

Lëngjet e frutave janë ideale si plotësues diete. Ato duhet të përgatiten pa sheqer ose ëmbëlsues, për t’u siguruar që ato të mbajnë vlerat e tyre dhe të sigurojnë shumë kalori për fëmijët.

Lëngjet e fëmijëve të pasur me vitamina janë pije që fëmijët më të vegjël i vlerësojnë më së shumti. Kjo lloj pije rekomandohet veçanërisht për t’i dhënë energji të vegjëlve në një mënyrë të shijshme. Përveç ofrimit të lëndëve ushqyese, lëngjet mund të përmirësojnë sistemin imunitar, të luftojnë kapsllëkun dhe të ndihmojnë trupin të tolerojë ushqime të tjera.

Është e këshillueshme që të përgatitni lëngje frutash të pasura me vitamina për fëmijët me fruta të freskëta dhe të pjekura sezonal dhe t’i kombinoni ato në mënyrë që të kenë alternativa të ndryshme. Në përgatitjen e tyre, ju duhet të shmangni hollimin e tyre me ujë, sepse në këtë mënyrë ato do të humbin vitaminat, si dhe shtimin e sheqeri, për t’u siguruar që fëmijët të mësohen me shijen e vërtetë të frutave.

Përfitimet e lëngjeve frutore

Duke përgatitur 100% lëngje frutash natyrale, ne marrim një shumëllojshmëri të gjerë të ushqyesve që gjenden në fruta. Ata nuk kanë yndyrna dhe janë të pasura me vitamina A, B dhe C. Përveç kësaj, ato përmbajnë minerale të rëndësishme për rritjen. Konsumi i rregullt i lëngjeve të frutave të pasura me vitamina për fëmijët do të sigurojë që fëmijët të bëhen më të hapur ndaj shijeve të tjera.

Këto lëngje, në përgjithësi, nuk ndikojnë në peshën e fëmijës, edhe nëse përmbajnë kalori (si të gjitha ushqimet) dhe duhet të merren me moderim. Meqë furnizojnë fëmijën me kalori, metabolizmi i tij përshpejtohet: për këtë arsye rekomandohet që të praktikohet aktiviteti fizik. Lëngjet natyrore të frutave dhe stërvitja janë kombinimi perfekt (së bashku me një dietë të ekuilibruar) për rritjen e duhur të fëmijëve.

7 lëngje frutash të pasura me vitamina për fëmijët

Karota, mollë dhe portokall

Ky lëng është veçanërisht i përshtatshëm për forcimin e foshnjës me një dozë të mirë të ushqyesve. Përbërësit që duhen përdorur janë: 2 karota, 1 mollë, 2 portokall dhe 1 lugë gjelle sheqer.

Qëroni karotat dhe lajini. Përsa i përket mollës, mund të zgjidhni sipas dëshirës nëse do ta lini lëkurën ose jo (e cila përmban përqendrimin më të madh të vitaminave). Shtrydheni lëngun e portokallit dhe derdheni atë në një blender së bashku me karotat dhe mollën. Përziejini të gjithë së bashku. Nëse lëngu është shumë i trashë, mund të shtoni pak lëng portokalli.

Banane me akull

Përbërësit janë: 1/2 gote qumësht, 1/2 gotë qumësht pluhur, 1 banane të pjekur, kuba akulli. Vendosini të gjithë përbërësit në një blender dhe përziejini ato derisa të merret një përzierje homogjene.

Luleshtrydhe dhe kokos

Përbërësit e saj janë: 1 gotë qumësht, 1/2 filxhan luleshtrydhe, 1 lugë çaji kokos i grirë, 5 pika ekstrakte kokosi. Përgatitja e tij është e thjeshtë: përziejini të gjithë përbërësit derisa të merret një masë homogjene. Kjo përgatitje është një përfitim i madh për fëmijën, kur ai është i lodhur ose ka pak energji.

Banane dhe portokall

Për të përgatitur këtë lëng duhen: 1 portokall i qëruar dhe prerë në 4 pjesë, 1 banane e pjekur, mjaltë për shije (sipas dëshirës) dhe kube akulli. Vendosni të gjithë përbërësit në blender, përziejini ato me shpejtësi mesatare. Shtoni kube akulli dhe përziejini me shpejtësi të ulët derisa të merret një masë homogjene. Kjo pije është e shkëlqyer për forcimin e sistemit imunitar të fëmijëve.

Luleshtrydhe dhe pjeshkë

Për këtë lëng duhen 2 pjeshkë të prerë në gjysmë, dhe 8 luleshtrydhe. Vendosni pjeshkët dhe luleshtrydhet në blender, një në një kohë, dhe përziejini. Ky lëng është i pasur me kalcium, kalium, vitamina A, C dhe E, fibra, hekur dhe acid folik, nxit mësimin dhe kujtesën e fëmijëve. Për më tepër, është i shkëlqyer për rritjen e foshnjave, jep energji dhe kontribuon në eliminimin e parazitëve të zorrëve.

Kokos dhe banane

Në këtë rast ju nevojitet 1 gotë qumësht i skremuar, 1 banane, 1/8 copë kokosi dhe 5 bajame. Hiqni lëkurën e banane, të cilën e vendosni në blender me copat e kokosit. Shtoni bajame dhe qumësht në përzierje. Përziheni me shpejtësi të lartë. Shërbejeni me kanellë nëse dëshironi.

Mango dhe mollë

Ky lëng përbëhet nga: 100 gram mango, 200 gram mollë, 125 gram kastravec dhe kube akulli. Duhet të lani kastravecat dhe t’i qëroni. Në të njëjtën mënyrë, mollën dhe i heqim fara si dhe mangon. Vendosni pjesët e mangos, mollës dhe kastravecit në blender. Përziheni derisa të merret një masë homogjene. Shërbehet me kube akulli.

Këto lëngje të pasura me vitaminë mund të konsumohen një herë në javë, duke i alternuar midis tyre. Në këtë mënyrë nuk e mbingarkojmë fëmijën me një shije të vetme dhe ushqejmë trupin me një larmi të mirë frutash. 

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...