Shkaktonte paralizë tek fëmijët, zbulohet virusi - Bota Sot
Shkaktonte paralizë tek fëmijët, zbulohet virusi

Shëndetësia

Shkaktonte paralizë tek fëmijët, zbulohet virusi

Më: 19 prill 2019 Në ora: 21:58
Foto ilustruese

Hulumtimi i ri në Minnesota ka dëshmuar se një virus tashmë i njohur ka shkaktuar të paktën një rast të mielitit akut të dobët (AFM), një sëmundje potencialisht vdekjeprurëse që dëmton nervin

AFM ishte diagnostikuar vitin e kaluar në të paktën 228 njerëz në SHBA dhe 28 në Britani të Madhe, shumë prej të cilëve fëmijë të vegjël.

Sëmundja e pashërueshme është dëmtuese dhe shpesh i lë pacientët me krahë dhe këmbë të paralizuara.

Por mjekët dhe shkencëtarët kanë qenë të habitur nga gjendja, duke u përpjekur për të kuptuar se çfarë e shkakton dhe vetëm duke qenë në gjendje ta vërejnë atë sapo të fillojnë simptomat.

Hulumtuesit nga Minessota dhe Qendrat e SHBA për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve raportuan se gjetën Enterovirus-D68 në lëngun kurrizor të një prej gjashtë fëmijëve që vuanin nga mieliti akut i dobët ose AFM.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...