Ecja është e mirë për shëndetin tuaj dhe ju ndihmon të humbni peshë - Bota Sot
Ecja është e mirë për shëndetin tuaj dhe ju ndihmon të humbni peshë

Shëndetësia

Ecja është e mirë për shëndetin tuaj dhe ju ndihmon të humbni peshë

Më: 9 maj 2019 Në ora: 10:42
Ilustrim

Shumë prej tyre përpiqen të shkojnë në palestër, të kërcejnë çdo ditë, të notojnë në pishinë dhe të sakrifikojnë me dietat absurde vetëm për të humbur disa kile.

Në realitet, sipas hulumtimit nga Organizata Botërore e Shëndetësisë, aktiviteti më i dobishëm fizik për të humbur peshën është qëndrimi në formë … ecja!

Ndoshta gjëja më themelore, një veprimtari që ne bëjmë çdo ditë pa dijeni, është në fund të fundit gjëja që më së shumti mund të na ndihmojë të arrijmë qëllimin.

Në teori duhet të ketë të paktën 10 mijë hapa ditore për të luftuar një mënyrë jetese ulur, por shpesh nuk ka kushte për t’i kryer ato, si dhe klima ideale për shëtitje të gjata në natyrë.

Dhe cili është problemi? Mënyra më e lehtë për të anashkaluar këto pengesa është të ecësh në vend, i cili ka efekt të njëjtë si një ecje e gjatë.

Lëvizja në shtëpi gjithashtu ka vlerën e saj. Në fund është lëvizja më e natyrshme që ekziston dhe për këtë arsye … vetëm ecni! Është koha për të ecur!

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...