Si të marrim kalciumin pa rrezikun e thyerjes së eshtrave? - Bota Sot
Si të marrim kalciumin pa rrezikun e thyerjes së eshtrave?

Shëndetësia

Si të marrim kalciumin pa rrezikun e thyerjes së eshtrave?

Më: 15 shtator 2019 Në ora: 19:06
Foto ilustrim

Gratë gjithmonë këshillohen të marrin sasi të shtuar të kalciumit për të zvogëluar rrezikun e osteoporozës, veçanërisht kur ndodh menopauza.

Megjithatë, një studim klinik ka vërtetuar se konsumimi i më shumë kalcium nuk zvogëlon rrezikun e frakturës së kockave. Për më tepër, kalciumi mund të rrisë rrezikun e frakturës së kockave nëse nuk merret me proteina.

Shkencëtarët në Qendrën Amerikane për Kontrollin e Sëmundjeve intervistuan 2006 gra mbi moshën 50-vjeç, duke i pyetur ato për dietë dhe konsum të vitaminave dhe mineraleve.

Rezultatet treguan se sasia e përgjithshme e marrjes së kalciumit nuk kishte asnjë efekt në zvogëlimin e rrezikut të frakturës së ijëve ose duarve.

Studimi vërtetoi se rritja e konsumit të kalciumit luan një rol mbrojtës kundër frakturës vetëm nëse merret me proteina, të paktën 70 gram në ditë.

Lina Balluz, drejtuese e mbikëqyrjes në Departamentin e shëndetit për të rritur në Qendrën Atlanta për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve, tha që rritja e marrjes së kalciumit rrit ndjeshëm rrezikun e frakturës së kockave nëse marrja e proteinave është e ulët.

Studime shtesë janë të nevojshme për të përcaktuar saktësisht se cili është niveli optimal i kalciumit dhe proteinave që gratë duhet të konsumojnë çdo ditë për të mbrojtur veten nga fraktura.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...