Kanceri i gjirit, ai mund të identifikohet përmes një kampioni gjaku - Bota Sot
Kanceri i gjirit, ai mund të identifikohet përmes një kampioni gjaku

Shëndetësia

Kanceri i gjirit, ai mund të identifikohet përmes një kampioni gjaku

Më: 19 nëntor 2019 Në ora: 18:11
Ilustrim

Hulumtimi i kancerit vitet e fundit ka qenë duke u përqëndruar në imunologjinë, që është përgjigja e antitrupave tanë ndaj kancerit.

Një studim pilot i fundit, i cili duhet t’i nënshtrohet një vlefshmërie të mëtejshme, zbuloi se kanceri i gjirit mund të zbulohet pesë vjet përpara kohëve të tanishme, përpara se të shfaqen simptomat klinike, falë një kampioni gjaku që gjithashtu do të zvogëlonte kostot e kujdesit shëndetësor.

Ata përdorën një teknologji ekzaminimi (të quajtur proteina microarray) që i lejonte ata të kontrollojnë me shpejtësi mostrat e gjakut për praninë e autoantitrupave kundër 40 antigjeneve të lidhur me kancerin e gjirit dhe gjithashtu 27 që nuk dihej se ishin të lidhura me sëmundjen.

Duke paraqitur hulumtimin në konferencën e NCRI, Daniyah Alfattani, studente e doktoratës nga grupi i Universitetit të Nottingham i cili drejtoi studimin, tha: "Rezultatet e studimit tonë treguan se kanceri i gjirit shkakton autoantitrupa kundër paneleve specifike antigjenet e lidhura me tumorin.

Ne ishim në gjendje të zbulonim kancerin me saktësi të arsyeshme duke identifikuar këto autantitrupa në gjak. Ne kemi nevojë për të zhvilluar dhe vërtetuar më tej këtë test," tha Alfattani.

"Sidoqoftë, këto rezultate janë inkurajuese dhe tregojnë se është e mundur të zbulohet një sinjal për kancer të hershëm të gjirit. Pasi të jetë përmirësuar saktësia e testit, hapet mundësia e përdorimit të një testi të thjeshtë gjaku për të përmirësuar diagnozën e hershme të sëmundjes. "

Studiuesit tani po testojnë mostra të 800 pacientëve kundër një paneli prej nëntë antigjenesh të lidhura me tumorin dhe presin që saktësia e testit të përmirësohet me këta numra më të mëdhenj.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat