Po sikur të hani vetëm të verdhat e vezëve?

Shëndetësia

Po sikur të hani vetëm të verdhat e vezëve?

Më: 28 qershor 2022 Në ora: 07:18
Foto ilustrim

Duke konsumuar vezë, ju merrni proteinat e nevojshme për rikuperimin e muskujve dhe e verdha e vezës  ka disa përfitime shtesë.

Nutricionisti Toby Amidor ka shpjeguar për revistën “Eat This, Not That” se të verdhat e vezëve përmbajnë luteinë, e cila lidhet me ruajtjen e shëndetit të syve.

Në veçanti, ato kanë aftësi të parandalojë degjenerimin makular, pra humbjen e shikimit që ndodh gjatë procesit të plakjes.

“E verdha e vezës përmban pothuajse gjysmën e proteinave në një vezë. Ato ndihmojnë në ndërtimin e masës muskulore dhe për këtë arsye nuk duhet t’i hidhni kurrë të verdhat”, tha ai.

Sipas tij, e verdha e vezës përmban acide yndyrore omega-3, të cilat e mbajnë zemrën dhe zvogëlojnë rrezikun e vdekjes nga sëmundjet e zemrës.

“Disa acide yndyrore omega-3 mund të vrasin edhe kancerin dhe ndihmojnë në trajtimin e artritit. Të verdhat e vezëve gjithashtu përmbajnë vitaminë D, e cila thith kalcium dhe në këtë mënyrë forcon kockat e brishta”, tha ai.

Ai shton se është e rëndësishme si për fëmijët ashtu edhe për të rriturit që të hanë të verdhat e vezëve në mënyrë që të zvogëlohet rreziku i sëmundjeve të eshtrave, duke përfshirë rakitin (tek fëmijët) dhe osteoporozën (tek të rriturit).

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat