Iniciativa e Instagram-it që do iu pëlqejë të gjithëve - Bota Sot
Iniciativa e Instagram-it që do iu pëlqejë të gjithëve

Shkencë & Teknologji

Iniciativa e Instagram-it që do iu pëlqejë të gjithëve

Më: 24 mars 2019 Në ora: 20:51
Foto ilustruese

Kompania në pronësi të Facebook njoftoi se do të minimizojë ‘rekomandimet e kësaj përmbajtjeje dhe llogaritë që e propagandojnë atë’, transmeton lajmi.net.

‘Masat afatshkurtra’ do të përfshijnë bllokimin e ‘hashtag’-ëve lidhur me “dezinformata të njohura shëndetësore”, duke përfshirë #vaccinescauseautism, #vaccinesarepoison dhe #vaccinescauseharm.

Megjithatë, një zëdhënës i gjigantit të medias sociale paralajmëroi se do të duhen disa javë që ky ndryshim të hyjë në fuqi.

Vaksinat janë një nga përparimet më të mëdha të mjekësisë moderne, duke ndaluar sëmundjet kërcënuese për jetën, që mund të arrijnë përmasa epidemike.

Përhapja e dezinformatave në internet është konsideruar si një nga kërcënimet më të mëdha për shëndetin publik në të gjithë botën.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...