NASA drogon merimangat – ja si ndryshon rrjeta e tyre - Bota Sot
NASA drogon merimangat – ja si ndryshon rrjeta e tyre

Shkencë & Teknologji

NASA drogon merimangat – ja si ndryshon rrjeta e tyre

Më: 7 gusht 2019 Në ora: 18:34
Ilustrim

NASA ka ndërmarrë një eksperiment për të parë sjelljen e merimangave nëse ato do të merrnin drogë.

Agjencia e Hapësirës përdori LSD dhe marihuanë, dhe më pas vëzhgoi se si këto insekte ‘deformuan’ rrjetën e tyre.

Merimangat e droguara rrjetën e tyre të zakonshme e krijuan në mënyrë krejt të ndryshme.

“Sa më shumë toksike që ishin, aq më shumë ato deformuan rrjetën e tyre në krahasim me rrjetën normale”, shkruan shkencëtarët.

Image
Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...