Një shpërthim i madh ka ndodhur në galaktikën tonë – problem i mundshëm i rrjetit në të gjithë planetin

Shkencë & Teknologji

Një shpërthim i madh ka ndodhur në galaktikën tonë – problem i mundshëm i rrjetit në të gjithë planetin

Më: 13 janar 2021 Në ora: 22:15
Foto ilustrim

Një shpërthim i madh ka ndodhur në galaktikën tonë.

Një shpërthim i madh ndodhi në galaktikën tonë, një breshëri e madhe gjëmoi nëpër sistemin diellor dhe shkencëtarët besojnë se shpërthimi u shkaktua nga një yll neutronik i pazakontë, shumë i fuqishëm, i njohur si magnetar, por gjithashtu është e mundur që sot të ketë probleme në rrjetin celular rreth planetit.

Zbulimi i këtij shpërthimi mund të ndihmojë në kuptimin e rrezeve gama, të cilat janë pjesë e shpërthimeve më të fuqishme në hapësirë, raportoi Independent, duke iu referuar revistës shkencore Nature Astronomers.

Toka herë pas here goditet nga rrezet gama të dobëta dhe të shkurtra, por shpërthime të mëdha janë të rralla, siç është GRB200415A, i sapo zbuluar, i cili emeton më shumë energji sesa Dielli. 

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat