Shkëputet një pjesë tjetër e ajsbergut që konsiderohej më i madhi

Shkencë & Teknologji

Shkëputet një pjesë tjetër e ajsbergut që konsiderohej më i madhi

Më: 29 janar 2021 Në ora: 00:22
Për më shumë se tre vjet, A68 ishte ajsbergu më i madh në botë.

Fragmenti më i madh nga një bllok i akullit të Antarktikut, i quajtur A68a, që në masë fillestare ishte 5,800 metër katrorë, ka përjetuar një ndarje tjetër të madhe.

Imazhet nga sateliti tregojnë të paktën dy segmente që shkëputen dhe pa dyshim shumë shpejt do të lëvizin tutje, raporton BBC.

Për më shumë se tre vjet, A68 ishte ajsbergu më i madh në botë.

Klima e ngrohtë dhe detet agresive gradualisht e kanë ndarë atë, ndërsa ka lëvizur nga Antarktida në Atlantikun e Jugut.

Image
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat