Krijuesi i antivirusit të njohur akuza për mashtrim dhe pastrim parash

Shkencë & Teknologji

Krijuesi i antivirusit të njohur akuza për mashtrim dhe pastrim parash

Më: 5 mars 2021 Në ora: 20:25
John McAfee

John McAfee, krijuesi i softuerit të njohur së sigurisë, është shpallur fajtor nga një gjykatë federale në Manhattan për pastrim parash dhe mashtrim përmes dy skemash të promovimit të investitorëve në kriptomonedha.

McAfee dhe truproja e tij Jimmy Gale Waston u akuzuan për një skemë e cila ka përdorur numrin e lartë të ndjekësve në Twitter për të promovuar kriptomonedha dhe shitur ato sapo çmimet të rriteshin përmes promovimit.

McAfee po mbahet në arrest në Spanjë në lidhje me akuza të tjera për evazion fiskal.

Së bashku me rojën e tij personale akuzohen për përfshirjen në një skemë e cilat shfrytëzonte llogaritë në Twitter dhe audiencën e madhe që kishin për të përfituar nga kriptomonedhat. 

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat