Bashkimi Evropian propozon aplikimin e ligjeve të parasë mbi transfertat e kriptomonedhave

Shkencë & Teknologji

Bashkimi Evropian propozon aplikimin e ligjeve të parasë mbi transfertat e kriptomonedhave

Më: 21 korrik 2021 Në ora: 14:17
Bashkimi Evropian

Ndryshimet e propozuara në ligjin Evropian mund të detyrojë kompanitë të cilat transferojnë bitcoin apo kripto-asete të tjera të grumbullojnë informacione rreth marrësi dhe dërguesit.

Ndryshimet ligjore synojnë ti bëjnë transaksionet lehtësisht më të gjurmueshme tha Komisioni Evropian dhe kështu të bllokohet pastrimi i parave apo financimi i terrorizmit.

Rregullat e reja nuk lejojnë përdorimin e portofolëve anonimë të kriptoaseteve. Megjithatë propozimet mund të marrin deri në dy vite përpara se të bëhen ligj.

Komisioni kërkon që transfertat në kripto-asete tu nënshtrohen të njëjtave ligje kundër pastrimit të parave si transfertat në para. Ndërsa disa ofruese të kripto-aseteve mbulohen nga rregullat kundër pastrimit të parave, propozimet e reja do të bëjnë që këto rregulla të aplikohen mbi tërë sektorin e kripto-aseteve.

Nën propozimet e reja një kompani detyrohet të marrë informacione nga konsumatorët si emri, adresa, datëlindja, numri i llogarisë dhe emri i marrësit.

Ekspertët thonë se kemi të bëjmë vetëm me aplikimin e ligjeve të vjetra edhe mbi kripto-asetet.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat