Zbulohet vrima e zezë e fshehur në galaktikën tonë fqinje

Shkencë & Teknologji

Zbulohet vrima e zezë e fshehur në galaktikën tonë fqinje

Më: 11 nëntor 2021 Në ora: 14:36
Foto ilustrim

Një vrimë e zezë e sapo zbuluar është fshehur në një grup që përmban mijëra yje në galaktikën tonë fqinje, e njohur si Large Maegellanic Cloud.

Sipas CNN, vrima e zezë është 160 mijë vite dritë larg nga Toka dhe është 11 herë më e madhe se masa e diellit tonë.

Astronomët e gjetën vrimën e zezë duke përdorur teleskopin shumë të madh të Observatorit Jugor Evropian në Kili dhe duke vëzhguar se si graviteti i vrimës së zezë ndikoi në lëvizjen e një ylli aty pranë, i cili është rreth pesë herë më i madh se masa e diellit tonë.

Është hera e parë që përdoret kjo mënyrë për të zbuluar një vrimë të zezë dhe mund të ndihmojë studiuesit të zbulojnë vrima të tjera të zeza të fshehura në galaktikën tonë të Rrugës së Qumështit dhe galaktika të tjera.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat