Starliner i Boeing për herë të parë arrin në Stacionin Ndërkombëtar të Hapësirës

Shkencë & Teknologji

Starliner i Boeing për herë të parë arrin në Stacionin Ndërkombëtar të Hapësirës

Më: 21 maj 2022 Në ora: 13:58
Foto ilustrim

Një kapsulë e re pa pilot Starliner i Boeingut u ul mbrëmë në Stacionin Ndërkombëtar të Hapësirës (ISS), pas një fluturimi të suksesshëm testues, ku në të ardhmen pritet të transportojë astronautë dhe furnizime për ISS-in.

Pas një dite të plotë fluturimi, anija pa pilot u ankorua rreth 400 kilometra mbi Tokë.

Ai bartte rreth 225 kilogramë pajisje të ekuipazhit të NASA-s dhe më shumë se 130 kilogramë ngarkesa të Boeing.

Një fluturim i suksesshëm ishte një provë për Starliner, i cili në të kaluatën kishte hasue në vështërësi. Për shkak të një sërë problemesh, projekti filloi dy vjet me vonesë se sa ishte planifikuar.

Boeing planifikon të përdorë Starliner për të transportuar astronautët në ISS, si një alternativë ndaj kapsulës së Crew Dragon të SpaceX.
 

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat