Pesë planetët kryesorë do të shkëlqejnë në një fenomen të rrallë

Shkencë & Teknologji

Pesë planetët kryesorë do të shkëlqejnë në një fenomen të rrallë

Më: 23 qershor 2022 Në ora: 21:37
Foto ilustrim

Pesë planetë kryesorë në sistemin tonë diellor do të shkëlqejnë në një rresht gjatë një fenomeni të rrallë planetar.

Nëse qielli është i pastër, vetëm syri i lirë do të mjaftojë për të parë Merkurin, Venerën, Marsin, Jupiterin dhe Saturnin që shkëlqejnë para agimit, raporton bbc.

Është një mundësi e veçantë për të parë Merkurin, i cili zakonisht errësohet nga pamja nga drita e ndritshme e Diellit.

Lidhja shihet më së miri të premten, por do të mbetet e dukshme deri të hënën nga shumica e pjesëve të botës.

Hera e fundit që kjo lidhje ndodhi ishte viti 2004 dhe nuk do të shihet më deri në vitin 2040.

Planetët do të duken “si një varg perlash të përhapura nga afër horizontit”, shpjegon shkencëtari i hapësirës dhe shefi i yjeve në Shoqatën për Astronominë Popullore, Prof. Lucie Green.

Është gjithashtu një ngjarje e veçantë sepse planetët do të shfaqen në rendin që janë pozicionuar nga dielli.

Ky nuk është gjithmonë rasti për lidhjet planetare për shkak të këndvështrimit tonë nga Toka duke parë në sistemin diellor, thotë ajo.

Të premten një gjysmëhënë do t’i bashkohet gjithashtu formacionit, duke u shfaqur midis Venerës dhe Marsit.

Hemisfera veriore, duke përfshirë Britaninë e Madhe, do të ketë pamjet më të mira midis 45 dhe 90 minutave para lindjes së diellit. Shikoni nga lindja dhe shumë afër horizontit, në mënyrë ideale nga një vend i lartë sipër një kodre.

Por ato mund të shihen me sy të lirë – Green këshillon vrojtuesit e qiellit të mos përdorin pajisje si dylbi ose teleskopë për shkak të rrezikut të shikimit direkt në Diell.

Filloni duke kërkuar për planetin më të largët, që është Saturni. Pastaj numëroni mbrapsht nëpër planetë derisa të gjeni Venera, e cila zakonisht është shumë e ndritshme.

Planeti i fundit në linjë duhet të jetë Merkuri. Green thotë se iu deshën shumë vite për ta parë sepse është një planet i vështirë për t’u dalluar. “Është shumë e kënaqshme nëse mund ta shihni këtë planet të dobët vezullues”, thotë ajo.

Vëzhguesit në tropikët dhe hemisferën jugore duhet të kenë pamje më të mira, sepse planetët do të ngrihen më lart në qielli para agimit, por një zgjim i hershëm do të jetë ende i nevojshëm. 

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat