Qindra ufo gjurmohen nga Pentagoni

Shkencë & Teknologji

Qindra ufo gjurmohen nga Pentagoni

Më: 17 dhjetor 2022 Në ora: 08:23
Një raport i përditësuar nga drejtori i Inteligjencës Kombëtare që do të japë shifra specifike për raportet e reja të marra që nga viti 2021

Një zyrë e re e Pentagonit ka marrë disa qindra raporte të reja të objekteve të paidentifikuara fluturuese , por asnjë provë deri më tani për jetën aliene, ka thënë udhëheqja e agjencisë.

Zyra për zgjidhjen e anomalive të të gjithë domeneve (AARO) u krijua në korrik dhe është përgjegjëse jo vetëm për gjurmimin e objekteve të paidentifikuara në qiell, por edhe nën ujë ose në hapësirë – ose potencialisht një objekt që ka aftësinë të lëvizë nga një domen në tjetër.

Zyra u krijua pas më shumë se një viti vëmendje ndaj objekteve fluturuese të paidentifikuara që pilotët ushtarakë kanë vëzhguar, por ndonjëherë kanë hezituar t’i raportojnë për shkak të frikës nga stigma.

“Që atëherë, ne kemi pasur shumë më shumë raportime”, tha drejtori i zyrës së anomalive, Sean Kirkpatrick. Kur u pyet për të përcaktuar sasinë e shumës, Kirkpatrick tha “disa qindra”.

Një raport i përditësuar nga drejtori i Inteligjencës Kombëtare që do të japë shifra specifike për raportet e reja të marra që nga viti 2021, raporton Guardian.

Zyra u krijua jo vetëm për të shqyrtuar çështjen nëse ka jetë jashtëtokësore, por edhe rrezikun e sigurisë që vjen nga kaq shumë takime me objekte të panjohura fluturuese nga instalimet ushtarake apo avionët ushtarakë.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat