Një sinjal radio 9 miliardë vite dritë larg nga Toka është kapur nga një teleskop në Tokë

Shkencë & Teknologji

Një sinjal radio 9 miliardë vite dritë larg nga Toka është kapur nga një teleskop në Tokë

Më: 24 janar 2023 Në ora: 09:17
Foto ilustrim

Si formohen yjet në galaktikat e largëta?

Astronomët kanë kohë që po përpiqen t’i përgjigjen kësaj pyetjeje duke zbuluar sinjale radio të emetuara nga galaktikat e afërta.

Megjithatë, këto sinjale bëhen më të dobëta sa më larg që një galaktikë të jetë nga Toka, duke e bërë të vështirë marrjen e radioteleskopëve aktualë.

Por një sinjal radio 9 miliardë vite dritë larg nga Toka është kapur në një regjistrim rekord.

Sipas mediave të huaja, sinjali u zbulua nga një gjatësi vale unike, e cila thuhet se emetohet nga atomet neutrale të hidrogjenit.

Sinjali i kapur nga Radio Teleskopi Giant Metrewave në Indi mund të nënkuptojë se shkencëtarët mund të fillojnë hetimin e formimit të disa prej yjeve dhe galaktikave më të hershme.

Siç thuhet më tej, studiuesit zbuluan sinjalin nga një “galaktikë formuese e yjeve” e titulluar SDSSJ0826+5630.

“Kjo është e barabartë me një vështrim prapa në kohë prej 8.8 miliardë vjetësh”, citohet të ketë thënë në një deklaratë këtë javë autori dhe kozmologu post-doktoral i Departamentit të Fizikës të Universitetit McGill, Arnab Chakraborty. 

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat