NASA: Pesë meteorë, tre prej të cilëve me madhësi të një avioni, do të kalojnë pranë Tokës

Shkencë & Teknologji

NASA: Pesë meteorë, tre prej të cilëve me madhësi të një avioni, do të kalojnë pranë Tokës

Më: 7 shtator 2023 Në ora: 08:40
Foto ilustrim

Agjencia Amerikane e Hapësirës (NASA) njoftoi se duke filluar nga dita e sotme në afërsi të Tokës do të kalojnë 5 meteoritë, tre prej të cilëve janë në madhësinë e një avioni.

NASA njoftoi se nga 6 deri më 10 shtator, më i afërti nga pesë meteorët do t’i afrohet Tokës më shumë se 1.5 milion kilometra dhe më i largëti mbi 5.7 milionë kilometra, por ata nuk paraqesin asnjë rrezik për Tokën.

Meteori 2021 JA5, me përmasa 18 metra do të kalojë sot pranë Tokës.

Meteori i fundit, 2023 QF6, me përmasa 21 metra do të jetë afër Tokës më 10 shtator. Objektet qiellore mbi 150 metra dhe që kalojnë 7.5 milionë kilometra nga Toka, konsiderohen të rrezikshme.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat