Një fragment i një komete ndriçoi qiellin mbi Spanjë dhe Portugali

Shkencë & Teknologji

Një fragment i një komete ndriçoi qiellin mbi Spanjë dhe Portugali

Më: 22 maj 2024 Në ora: 09:03
Pamje nga vendi i ngjarjes

Një fragment shkëlqyes i një komete ndezi papritur qiellin mbi disa pjesë të Spanjës dhe Portugalisë, njoftoi Agjencia Evropiane e Hapësirës (ESA) dhe një banor i Lisbonës u tha gazetarëve se pamja “dukej si në një film”.

Të dielën në mëngjes, ESA ndau një video të kapur nga kamera e saj në platformën X të një “meteori shumë të ndritshëm” në qiell mbi qytetin perëndimor spanjoll të Caceres, pranë kufirit portugez.

Ajo më vonë njoftoi se ishte një “fragment i vogël i një komete” dhe jo një meteor.

Kometa u vlerësua të kishte fluturuar mbi Spanjë dhe Portugali me një shpejtësi prej 45 km në sekondë përpara se të digjej mbi Atlantik.

Në të dy vendet, njerëzit publikuan videot e tyre në mediat sociale, të marra në disa qytete dhe qyteza portugeze dhe spanjolle.

Të gjitha ato tregojnë kometën duke ecur me shpejtësi nëpër qiellin e natës dhe duke e ndriçuar atë me ngjyra të ndezura blu dhe jeshile.

Banori i Lisbonës, Bernardo Taborda, 31 vjeç, i tha Reuters se po ecte nëpër qytet me miqtë kur qielli papritmas u bë i gjelbër i ndezur.

“Më dukej pothuajse si drita e ditës… të gjithë e pamë. Ndihej si një film. Ishte e pabesueshme”, tha Taborda.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat