'Zbulimi' i madh mbi alienët - Bota Sot
'Zbulimi' i madh mbi alienët

Shkencë & Teknologji

'Zbulimi' i madh mbi alienët

Më: 10 prill 2018 Në ora: 09:04
Ilustrim

Jeta si kjo në Tokë ndoshta është shumë më rrallë dhe më e çmuar sesa mendohej më parë. Arsyeja për këtë janë rezultatet e studimeve të reja shkencore, të cilat treguan se një nga elementet të përfaqësuara në planetin tonë - fosfori, është jashtëzakonisht i rrallë në univers.

Ky element luan një rol kyç në ruajtjen e energjisë në qeliza dhe transferimin e saj, por edhe një pjesë e shtyllës kurrizore kimike të ADN-së. Fosfori ndodh gjatë një supernova - shpërthimi i një ylli masiv në fund të jetës së saj, transmeton KosovaPress.

Megjithatë, të dhënat e reja tregojnë se supernova tipike nuk garanton kushtet e nevojshme për krijimin e fosforit.

"Transferimi i fosforit në planetin e ri shpesh paraqet procesin e pasigurt", thotë astronomi Jane Greaves nga Universitet i Cardiffit. "Ne besojmë se vetëm disa minerale që janë të përfshira fosfor, të cilat kanë rënë në Tokë, ndoshta nga meteorët, bëhen reaktive të mjaftueshme për të marrë pjesë në krijimin e bio-molekula", shtoi Dr. Greaves.

Hulumtuesit erdhën në këto përfundime duke analizuar mbetjet e dy supernovat - Cassiopeia A (Cas a) dhe Mesjea 1 (Gaforrja Nebula). Ekipi shkencor përmes rrugës së teleskopit në ishujt Kanarie kërkuan gjurmë të fosforit dhe hekurit në Mesjeu 1 – mbetjen e supernovës nga konstelacioni Demi  në largësi 6,500 vite dritë.

Hulumtuesit në një studim të mëparshëm ishin në kërkim të gjurmëve të fosforit në Cassiopei A, një mbetje e supernovës 11,000 vite drite larg nga Toka. Duke krahasuar rezultatet e këtyre dy studimeve, shkencëtarët kanë kuptuar se në Mesjeu 1 është shumë më pak fosfor se Cassiopeia A, e cila ishte një surprizë e madhe, transmeton KosovaPress.

Zbulimet e reja u prezantuan në javën evropiane të astronomisë në Liverpul. Studiuesit do të përpiqen për të përcaktuar nëse mbetjet edhe në supernovat tjera gjithashtu nuk kanë fosfor.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
test