Vdekja e 4 rusëve në Qerret/ Këto janë të gjitha pistat e tragjedisë

Shqipëria

Vdekja e 4 rusëve në Qerret/ Këto janë të gjitha pistat e tragjedisë

Më: 17 tetor 2021 Në ora: 14:07
Pista të ndryshme mendohen si shkak i vdekjes së tyre

Teksa vdekja e 4 shtetasve rusë në Qerret mbetet ende një mister, vijojnë të ngrihen hipoteza të ndryshme rreth kësaj tragjedie.

Pista të ndryshme mendohen si shkak i vdekjes së tyre, dhe raportohet se katër familjarët janë gjetur të pajetë në pishinën dimërore të hotelit, dhe jo në saunë.

Pista më e mundshme është ajo është ajo e asfiksisë, për shkak të klorit. Rusët kanë gjetur vdekjen në pishinën dimërore dhe dyshohet se përqendrimi i klorit ka qenë shumë i lartë, duke bërë që ata të asfiksohen dhe të gjejnë vdekjen.

Megjithatë, prokuroria po heton edhe mundësinë e helmimit të tyre, pasi ata kanë qenë një ditë më parë në Maqedoninë e Veriut, ku kanë ngrënë, dhe më pas kishin ndaluar edhe në Librazhd, ku kishin ngrënë sërish, për të ardhur më tej në Qerret, ku nuk kanë ngrënë në hotel.

Mësohet se janë marrë kampionët e ujit dhe të klorit të përdorur në pishinë, si dhe është matur cilësia e ajrit nga ekspertët. 

Ngjarja tragjike ndodhi mbrëmjen e të premtes, rreth mesnatës, ku viktima janë Natalia Burenkova, 58 vjeçe, Sergei Burenkov, 60 vjeç, Nikita Belousov, 37 vjeç, dhe Ekaterina Burenkova 31 vjeçe.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat