Nis aplikimi i dozës së tretë, ulet mosha e vaksinimit në 16-vjeç

Shqipëria

Nis aplikimi i dozës së tretë, ulet mosha e vaksinimit në 16-vjeç

Më: 22 tetor 2021 Në ora: 14:18
Pamje nga videoja

Komiteti i Ekspertëve sot ka marrë 3 vendime të rëndësishme në lidhje me vaksinimin e qytetarëve shqiptarë kundër COVDI-19.

-Komiteti ka vendosur që personat mbi 60-vjeç dhe që kanë marrë dy vaksinat COVID-19 të marrë dozën e tretë të vaksinës, 6 muaj pasi është aplikuar doza e dytë.

-Komiteti ka vendosur të ulë moshën e vaksinimit në 16-vjeç duke i ftuar ata të marrin dozën e parë

-Komiteti sugjeron që fëmijët 12-15 vjeç dhe që vuajnë nga probleme shëndetësore, të vaksihen

-Masat anti COVID-19 të aplikuara deri më sot nuk do të ndryshojnë për shkak të raporteve negative nga rastet dhe vdekjet.

Komiteti Teknik i Ekspertëve: Covid-19 dëmton, vaksina nuk dëmton. Bashkitë të cilat kanë mbulesë të lartë vaksinale është bashkia e Gjirokastë, Bashkia e Tepelenës, Bashkia e Pukës dhe disa bashki të tjera në veri dhe në jug të vendit.

Niveli i masave shtrëngyuese do të mbetet sërish i njëjtë. Ajo që kërkon Komiteti Teknik është zbatimi rigoroz i tyre.

Komiteti vendos që personat që janë mbi 60-vjeç dhe kanë bërë dy vaksinat ftohen të bëjnë dozën e tretë, 6 muaj pas aplikimit të dozës së dytë. Fëmijët nga mosha 16 vjeç e sipër sugjerohen të vaksinohen në miratim të prindërve. Fëmijët nga mosha 12 në 15 vjeç që vuajnë nga probleme shëndetësore, sugjerohen të vaksinohen kundër COVID-19.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat