Provimet e maturës në Shqipëri, Zhupa: Të hënën nisin protestat

Shqipëria

Provimet e maturës në Shqipëri, Zhupa: Të hënën nisin protestat

Më: 26 qershor 2022 Në ora: 15:57
Ina Zhupa

Deputetja e Partisë Demokratike, Ina Zhupa, thotë se ditën e hënën në orën 16:00 maturantët do të nisin protestat për hartimin dhe vlerësimin tezave të provimeve në Shqipëri.

Nëpërmjet një postimi në “Facebook”, Zhupa thotë se provimi i biologjisë ka ja qenë jashtë standardit dhe jashtë programeve mësimore që kanë marrë gjatë këtyre viteve maturantët.

Deputetja demokrate i bën thirrje ministres së Arsimit, Evis Kushi që të heq nga skema e vlerësimit pyetjet jashtë programit, të ndryshohen kufijtë e vlerësimit të notave, duke ulur pragun në skemën me pikët e reja pas heqjes së pyetjeve jashtë programi.

Zhupa thotë se për të gjitha gabimet e gjetura në tezat e provimeve duhet të mbajë përgjegjësi edhe Qendra e Sherbimeve Arsimore.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat