Taksa për “gjigantët” e teknologjisë, Amazon dhe Google mund të preken nga tatimi prej 15%

Teknologji

Taksa për “gjigantët” e teknologjisë, Amazon dhe Google mund të preken nga tatimi prej 15%

Më: 6 qershor 2021 Në ora: 07:49
Google

Vendet e grupimit G7 kanë arritur një marrëveshje historike për të taksuar kompanitë shumëkombëshe.

Lajmin e bëri të ditur ministri britanik i Financave, Rishi Sunak. Sipas tij, homologët e mbledhur në Londër ranë dakord që korporatat e mëdha të taksohen në 15% të fitimeve të tyre.

“Gjigantët” e teknologjisë si Amazon dhe Google mund të jenë mes kompanive që do të preken nga kjo marrëveshje.

Qëllimi i saj është i japë fund garës mes vendeve, të cilat konkurrojnë për të tërhequr korporatat me nivele të ulëta taksash dhe përjashtime.

Lëvizja mund të bëjë që miliarda dollarë të kalojnë në buxhetet e qeverive, për të paguar borxhet e akumuluara gjatë pandemisë së COVID-19.

Propozimi do të vërë nën presion vende të tjera për të miratuar nismën, përfshirë ato të grupimit G20, që do të mblidhen muajin e ardhshëm.

Prej vitesh, shtetet e pasura janë përpjekur të vjelin më shumë të ardhura nga kompani të mëdha shumëkombëshe, të cilat shpesh regjistrojnë fitime në juridiksione ku paguajnë pak ose aspak taksa.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat