Trilogjia Grand Theft Auto arrin në nëntor, shikoni trailerin

Teknologji

Trilogjia Grand Theft Auto arrin në nëntor, shikoni trailerin

Më: 24 tetor 2021 Në ora: 17:42
Foto ilustrim

Rockstar Games do të nisë trilogjinë Grand Theft Auto në nëntor, e cila do të përfshijë versione të përmirësuara të GTA III, Vice City dhe San Andreas.

Paketa prej tre lojërash quhet Grand Theft Auto: The Trilogy – The Definitive Edition dhe sjell përmirësime të shumta grafike në lojërat tashmë të njohura.

Versioni dixhital do të jetë i disponueshëm nga 11 nëntori për 59,99 dollarë dhe do të jetë i disponueshëm në Nintendo Switch, PlayStation 4, PlayStation 5, Xbox One, Xbox Series X dhe S, si dhe në PC përmes lojërave Rockstar Launcher.

Në gjysmën e parë të 2022, trilogjia arrin në iOS dhe Android. Publikimi fizik pritet më 7 dhjetor.

Abonentët e Xbox Game Pass do të jenë në gjendje të shkarkojnë Grand Theft Auto: San Andreas – The Definitive Edition që nga dita e parë, ndërsa Grand Theft Auto III – The Definitive Edition arrin në PlayStation Now më 7 dhjetor.

Secili nga tre lojërat është përmirësuar nga Grove Street Games dhe ka bërë një punë të jashtëzakonshme për t’i bërë ato më të bukura dhe më të këndshme se versionet e PlayStation 2. Rockstar përdori Unreal Engine dhe ndryshoi plotësisht sistemin e ndriçimit, me përmirësime grafike që shiheshin në çdo pjesë të lojës. Ndryshimet vlejnë gjithashtu për hijet e përmirësuara, kushtet e motit, reflektimet, karakteret dhe modelet e makinave. Distanca e tërheqjes është rritur, sipërfaqet janë bërë më mirë dhe zgjidhja e teksturave të objekteve, armëve, rrugëve dhe ambienteve të brendshme është dukshëm më e mirë.

Synimi xhiroskopik është i aktivizuar për Nintendo Switch dhe ekrani me prekje mund të përdoret për të zmadhuar ose rrotulluar kamerën, si dhe për të zgjedhur opsionet e menysë.

Versioni për PC i “e rëndë” 45 GB mbështet teknologjinë Nvidia DLSS e cila lejon lojtarët të përdorin më mirë kartat e ndryshme grafike pa një rënie të dukshme të cilësisë vizuale.

Kjo trilogji gjithashtu shënon 20 vjetorin e Grand Theft Auto III, i cili u shfaq në tastierën PS2. 
 

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat