Shefi i zhvillimit global të baterive të Apple shkon në Volkswagen

Teknologji

Shefi i zhvillimit global të baterive të Apple shkon në Volkswagen

Më: 28 nëntor 2021 Në ora: 18:10
Foto ilustrim

Sipas profilit të Linkedin, shefi global i zhvillimit të baterive të Apple, Ahn Soonho, është zhvendosur në Volkswagen për të udhëhequr zhvillimin e baterive të automjeteve elektrike për prodhuesit e automjeteve.

Sipas mediave të huaja, kjo është hera e dytë që drejtuesit e Apple shkojnë drejt prodhuesve të automjeteve në muajt e fundit.

Apple humbi Doug Field, kreun e projektit të makinave, nga Ford Motor në shtator.

Sipas profilit të Linkedin, Ann u bë Shef i Teknologjisë i Divizionit të Baterive të Komponentëve të Grupit Volkswagen këtë muaj.

Apple përdor bateri jo vetëm në telefona celularë dhe laptopë, por edhe në automjete elektrike në zhvillim.

Burime të industrisë i thanë Reuters vitin e kaluar se Apple synon të lansojë një automjet elektrik me teknologji të avancuar të baterive deri në vitin 2024.

Kur u pyet nëse Apple planifikon të zhvillojë bateri, siç bën me çipat, CEO i Apple Tim Cook tha në tetor, “Unë nuk dua të përjashtoj asgjë”. 

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat