Për herë të parë pas gjashtë vjetëve, Apple është sërish më i miri në Kinë

Teknologji

Për herë të parë pas gjashtë vjetëve, Apple është sërish më i miri në Kinë

Më: 1 dhjetor 2021 Në ora: 16:01
Foto ilustrim

Hulumtimi i fundit tregon rritjen e fortë të Apple në tregun kinez.

Apple kaloi Vivon gjatë tetorit të vitit 2021 dhe u bë prodhuesi më i madh i telefonave në tregun kinez.

Kompania nga Cupertino ka fituar për herë të parë që nga dhjetori 2015 titullin e markës më të madhe në Kinë, sipas analizës së kompanisë “Counterpoint Research”.

Shitjet e telefonave të serisë iPhone 13 nga Apple ndihmuan më së shumti rezultatin dhe shitjet e kompanisë u rritën me 46 për qind në baza mujore.

Prodhuesit e tjerë panë një rënie në shitje gjatë tetorit, dhe kjo përfshin Vivo, Oppo dhe Huawei.

Tregu i Kinës është fokusuar kryesisht në telefonat premium, gjë që ka ndihmuar Apple të arrijë rezultate më të mira shitjesh dhe shumë përdorues kanë pritur “Ditën e Beqarëve” (11 nëntorin) për të blerë një telefon të ri. 

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat