Vitin e kaluar, hakerët koreanoverior vodhën 400 milionë dollarë kriptomonedha

Teknologji

Vitin e kaluar, hakerët koreanoverior vodhën 400 milionë dollarë kriptomonedha

Më: 14 janar 2022 Në ora: 17:58
Foto ilustrim

Hakerët nga Koreja e Veriut vodhën një kriptomonedhë me vlerë rreth 400 dollarë në të paktën shtatë sulme hakerash vitin e kaluar.

Chainalysis tha se viti 2021 ishte një nga vitet më të suksesshme për kriminelët kibernetikë të Koresë së Veriut dhe vendi i tyre gjithmonë e ka mohuar në mënyrë rutinore përfshirjen në sulme.

“Nga viti 2020 deri në vitin 2021, numri i sulmeve të hakerëve në lidhje me Korenë e Veriut u rrit nga katër në shtatë dhe vlera e vjedhur u rrit me 40 për qind”, thuhet në raport, raporton bbc.

Hakerët sulmuan kryesisht firmat e investimeve dhe zyrat e centralizuara të këmbimit, dhe përdorën një sërë teknikash. Në shënjestër u vunë edhe kuletat e “nxehta” të kriptomonedhave, të cilat janë të lidhura me internetin dhe rrjetin e kriptomonedhave në mënyrë që të jenë të prekshme nga sulmet e hakerëve. Ato përdoren për të dërguar dhe marrë kriptomonedha, si dhe për të kontrolluar argumentet.

Shumë ekspertë këshillojnë kalimin e sasive të mëdha të kriptomonedhave që nuk nevojiten çdo ditë në kuletat “të ftohta”, sepse ato nuk janë të lidhura me internetin “më të gjerë”.

Chainalysis beson se shumica e sulmeve janë kryer nga grupi i hakerëve Lazarus, i cili është nën sanksionet e SHBA. Grupi besohet se kontrollohet nga inteligjenca e Koresë së Veriut.

Grupi Lazarus është akuzuar më parë për përfshirje në sulmet e ransomware WannaCry, hakerim të bankave ndërkombëtare dhe llogarive të përdoruesve, si dhe sulme ndaj Sony Pictures në vitin 2014. 

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat