Google ka prezantuar Google Pixel 6a

Teknologji

Google ka prezantuar Google Pixel 6a

Më: 12 maj 2022 Në ora: 16:47
Foto ilustrim

Google ka prezantuar Google Pixel 6a, një opsion që vlerësohet si “më i përballueshmi” në linjën Pixel 6.

Sipas të dhënave, Pixel 6a përmban një ekran OLED më të vogël 6,1 inç, rezolucion 2400×1080.

Ekrani është vetëm 60Hz krahasuar me 90Hz në Pixel 6 dhe 120Hz në Pixel 6 Pro.

Dizajni i telefonit është shumë i ngjashëm me dy telefonat e tjerë Pixel 6 dhe gjithashtu ka një kornizë alumini.

Megjithatë, xhami i përparmë është reduktuar nga Gorilla Glass Victus në Gorilla Glass 3 dhe pjesa e pasme e telefonit tani është bërë prej plastike.

Brenda, Pixel 6a funksionon në të njëjtin Google Tensor SoC si dy telefonat e tjerë Pixel 6, së bashku me çipin e sigurisë Titan M2.

Gjithashtu ka 6 GB memorie LPDDR5 dhe 128 GB memorie UFS 3.1.

Pjesa e pasme e telefonit përmban një kamerë të re kryesore 12.2MP f1.7 me stabilizim optik të imazhit.

Kamera ultra e gjerë është e njëjta 12MP f2.2 që gjendet në dy telefonat e tjerë Pixel 6 ndërsa në pjesën e përparme është një kamerë 8MP f2.0, e njëjtë me atë në Pixel 6 më të vogël.

Karakteristika të tjera përfshijnë lidhjen 5G si dhe sensorin e gjurmëve të gishtërinjve në ekran. 

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat