Google Maps tani llogarit edhe tarifat e udhëtimit

Teknologji

Google Maps tani llogarit edhe tarifat e udhëtimit

Më: 14 qershor 2022 Në ora: 22:53
Foto ilustrim

Aplikacioni Maps i Google ka një veçori të re që vlerëson koston e tarifave në një itinerar të caktuar.

Funksioni filloi të shfaqej në pajisjet iOS dhe Android, dhe Google e njoftoi atë në muajin prill.

Përllogaritja e kostos së tarifave bazohet në “informacionin konfidencial të marrë nga autoritetet lokale” dhe përfshin numrin e stacioneve të pagesës dhe orën e ditës.

Nga ana tjetër, opsioni i shmangies së taksave gjatë llogaritjes së rrugëve është ende i disponueshëm.

Google Maps paralajmëroi më parë për tarifat, por nuk e llogariti shumën e tyre.

Deri më tani, funksioni i ri është i disponueshëm në 2000 rrugë në SHBA, Indi, Japoni dhe Indonezi në aplikacionet iOS dhe Android dhe së shpejti do të zgjerohet në më shumë vende. 

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat