Chrome merr një rregullim të urgjencës: Sigurohu që të jesh i sigurt

Teknologji

Chrome merr një rregullim të urgjencës: Sigurohu që të jesh i sigurt

Më: 5 korrik 2022 Në ora: 22:35
Foto ilustrim

Google Chrome 103 u bë pjesë e kanalit të qëndrueshëm disa javë më parë dhe tani Google ka lëshuar një përditësim tjetër me arna sigurie, duke përfshirë një cenueshmëri “0-ditore”.

Chrome për Windows është përditësuar në versionin 103.0.5060.114 dhe përfshin katër rregullime sigurie, tre prej të cilave janë theksuar nga vetë Google.

Mes tyre është një rregullim për cenueshmërinë 0-ditore, për të cilën ai nuk publikoi më shumë detaje.

Google pagoi shpërblime prej 7,500 dollarë dhe 3,000 dollarë për njerëzit që raportuan dy dobësitë e mbetura, ndërsa shuma e shpërblimit për zbulimin e cenueshmërisë 0-ditore nuk është përcaktuar ende.

Chrome për Windows nuk është versioni i vetëm që merr arna. Chrome për Android ka marrë disa përditësime, si dhe kanalin Chrome Extended Stable, i cili është ende në versionin 102.

Për të parë nëse përditësimet më të fundit janë të disponueshme për pajisjen tuaj, klikoni tre pikat në këndin e sipërm djathtas të dritares së Chrome, më pas shkoni te Ndihma > Rreth Google Chrome. 

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat