Apple thotë se Aktivitetet e Drejtpërdrejta në “Lock Screen” mund të vijnë me lansimin e iOS 16.1

Teknologji

Apple thotë se Aktivitetet e Drejtpërdrejta në “Lock Screen” mund të vijnë me lansimin e iOS 16.1

Më: 15 shtator 2022 Në ora: 18:24
Foto ilustrim

Apple e ka konfirmuar se funksioni “Live Activities Lock Screen” do të jetë i disponueshëm kur të lansohet iOS 16.1.

Apple ndau informacionin me zhvilluesit dhe tha se “API ActivityKit” është i disponueshëm në mënyrë që zhvilluesit të mund të fillojnë “Live Activities” (Aktivitete të Drejtpërdrejta) në aplikacionet e tyre.

Aktivitetet e Drejtpërdrejta janë njoftime ndërvepruese që qëndrojnë të përditësuara, duke ju lejuar të mbani një sy në gjërat që ndodhin në kohën reale edhe kur ekrani është i fikur në telefonin tuaj (Lock Screen).

Përshembull nëse jeni duke ndjekur një lojë sportive, ju mund ta shihni rezultatin e përditësuar në ekranin tuaj në ekranin tuaj (Lock Screen), ose nëse jeni duke pritur për një udhëtim me Uber, mund të shikoni nëse shoferi i juaj është diku afër.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat