Protesta të zemëruara në fabrikën gjigante të iPhone në Zhengzhou

Teknologji

Protesta të zemëruara në fabrikën gjigante të iPhone në Zhengzhou

Më: 23 nëntor 2022 Në ora: 11:08
Kompania rekrutoi punëtorë të rinj me premtimin e shpërblimeve bujare

Protestat kanë shpërthyer në fabrikën më të madhe në botë të iPhone në qytetin kinez të Zhengzhou, sipas pamjeve të shpërndara gjerësisht në internet.

Videot tregojnë qindra punëtorë që marshojnë. Ata që transmetonin drejtpërdrejt protestat thanë se punëtorët u rrahën nga policia. Videot treguan gjithashtu përleshje, shkruan BBC.

Rastet e Covid muajin e kaluar qenë dëshmitarë se si prodhuesi Foxconn e mbylli faqen, duke bërë që disa punëtorë të detyrohen të shkojnë në shtëpi.

Kompania më pas rekrutoi punëtorë të rinj me premtimin e shpërblimeve bujare. Foxconn nuk ka komentuar ende për shqetësimet e fundit.

Pamjet e shpërndara në një faqe të transmetimit të drejtpërdrejtë shfaqën punëtorët që bërtisnin: “Mbroni të drejtat tona! Mbroni të drejtat tona!”

Disa klipe treguan gjithashtu punëtorët që ankoheshin për ushqimin që u ishte dhënë dhe thoshin se nuk kishin marrë bonuse siç ishin premtuar.

“Ata ndryshuan kontratën që ne të mos mund të merrnim subvencionin siç kishin premtuar. Ata na karantinojnë por nuk japin ushqim. Nëse nuk i adresojnë nevojat tona, ne do të vazhdojmë të luftojmë””, tha një punonjës i Foxconn gjatë transmetimit të tij të drejtpërdrejtë.

Ai gjithashtu pretendoi se kishte parë një burrë “të plagosur rëndë dhe [i cili] mund të vdiste” pas një rrahjeje nga policia.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat