​Qendra për Trajnime Kreative njofton rreth bashkëpunimit të suksesshëm të sistemit arsimor bullgar me Google

Teknologji

​Qendra për Trajnime Kreative njofton rreth bashkëpunimit të suksesshëm të sistemit arsimor bullgar me Google

Më: 27 janar 2023 Në ora: 15:30
​Qendra për Trajnime Kreative

Transformimi i arsimit parashkollor dhe shkollor, zhvillimi i mjedisit STEM, zgjerimi i partneritetit me gjigantin e teknologjisë Google, suksesi në përdorimin e platformave “cloud” për mësimin dhe përmirësimin e kualifikimeve të mësuesve në këtë drejtim, janë vetëm disa nga arritjet e raportuara nga Qendra për Trajnime Kreative në vitin 2022. Qendra është një nga organizatat më aktive në fushën e modernizimit të arsimit në Bullgari.

Gjatë vitit, katër shkolla të tjera fituan statusin “Google Reference School” dhe iu bashkuan këtij grupi elitar të institucioneve arsimore në mbarë botën, duke e çuar numrin total të shkollave të tilla në Evropën Qendrore dhe Lindore në 16, të cilat të gjitha janë në Bullgari.

Modeli 1:1 (një me një) për organizimin e procesit mësimor, në të cilin çdo nxënës dhe mësues ka pajisjen e tij elektronike dhe një profil personal në këtë pajisje, tashmë përfshin mbi 10,000 nxënës në rreth 500 klasa në 100 shkolla.

Më shumë se 900 mësues bullgarë ndoqën programet e zhvillimit profesional të Google në vitin 2022. Kjo e rendit Bullgarinë ndër të parat në Evropë për nga numri i mësuesve të certifikuar nga një kompani online, tha Qendra. Përveç kësaj, 27 mësues u bënë trajnerë të certifikuar të Google. Në këtë mënyrë shkollat zgjedhin një mësues/e për të udhëhequr trajnimin për kolegët se si të përdorin mjetet e Google për qëllime edukative dhe të përshpejtojnë kualifikimin e ekipit të tyre të shkollës.

Planet e Qendrës për vitin 2023 përfshijnë certifikimin e 1000 mësuesve të tjerë në programet ndërkombëtare të Google, si dhe mbështetjen e ekipeve të shkollave për të përdorur dhe menaxhuar më mirë pajisjet “Chromebook”. Do të ketë gjithashtu një sërë aktivitetesh speciale për drejtorët e shkollave dhe kopshtet në të gjithë vendin. Organizata do të përqendrojë punën e saj edhe në mbështetjen e ekipeve të shkollave në lidhje me programin e ardhshëm “STEM for Schools”.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat