Elon Musk thotë se Twitter vlen më pak se gjysma e asaj që ai ka paguar për të

Teknologji

Elon Musk thotë se Twitter vlen më pak se gjysma e asaj që ai ka paguar për të

Më: 26 mars 2023 Në ora: 22:19
Foto ilustrim

Twitter vlen më pak se gjysma e asaj që Elon Musk pagoi gjashtë muaj më parë duke humbur më shumë se 20 miliardë dollarë në vlerë, sipas llogaritjeve të bazuara në një memorandum të zbuluar nga miliarderi, shkruan The Guardian.

Elon Musk pranoi se Twitter tani vlen më pak se sa gjysma e asaj që ai pagoi në një email në lidhje me grantet e aksioneve për punonjësit, thonë raportet.

Zoë Schiffer, redaktori menaxhues i Platformer, shkroi të shtunën në Twitter se Musk i tha stafit të Twitter-it kishte kaluar një periudhë ndryshimesh.

Në shënimin e tij, ai thuhet se vazhdon të thotë se "ndryshimet radikale" që ai ka imponuar ishin të nevojshme për të kursyer para, duke përfshirë pushimet masive nga puna dhe masat e tjera për uljen e kostove

Ajo shkroi në Twitter se grantet e aksioneve bazoheshin në një "vlerësim prej 20 miliardë dollarësh". Musk pagoi 44 miliardë dollarë për të marrë kontrollin e Twitter në fund të tetorit.

Email-i i Musk tha gjithashtu se, përpara një sërë pushimesh nga puna të profilit të lartë, kompania kishte rreth katër muaj nga mbarimi i parave.

Numri i punonjësve të Twitter është ulur nga rreth 7,500 në rreth 2,000 punonjës, sipas shifrave që Musk paraqiti në dhjetor.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat