Disa përdorues të Apple Vision Pro vuajnë kanë dhimbje koke dhe dhimbje qafe

Teknologji

Disa përdorues të Apple Vision Pro vuajnë kanë dhimbje koke dhe dhimbje qafe

Më: 11 prill 2024 Në ora: 22:26
Foto ilustrim

Disa përdorues të Apple Vision Pro po përballen me probleme pasi kuptojnë se syzet e realitetit virtual në fund të fundit nuk janë aq të lehta për sytë.

Emily Allman mori pajisjen e saj prej 3500 dollarësh në shkurt dhe i tha MarketWatch se filloi të marr barna për sy pasi e shfrytëzoi atë për rreth një orë për herë të parë.

“Nuk isha në gjendje ta përdorja shumë për javët e para sepse përshtatja fillestare ishte e keqe”, tha Allman, përfaqësuesi kryesor i mediave në Hopscotch Interactive, i cili është me qendër në Kensington, Kaliforni. Allman përdor video-regjistruesin për klientët e pasurive të paluajtshme komerciale dhe rezidenciale.

Ajo shtoi se kishte “rrathë të tillë, vërtet të errët” pasi veshi Apple Vision Pro, për të cilin tha se “duket se më vuri shumë peshë në faqet e mia”.

Allman nuk është i vetmi që vuan nga syzet e reja VR të Apple. Ian Bowcraft, CEO i firmës konsulente Signal and Cipher, ndjeu dhimbje në bazën e kafkës dhe pjesën e sipërme të shpinës pas seancës dy-orëshe, tha ai në një intervistë.

Apple Vision Pro po shkakton admirim dhe sfida, por edhe tendosje të syve dhe probleme të tjera në mesin e përdoruesve të hershëm të syzeve të realitetit të përzier. Ndërsa mund të jetë i rishikuar mirë, pajisja e veshjes së teknologjisë së lartë vjen me një paralajmërim të rëndësishëm: nëse e mbani atë për periudha të gjata kohore – më shumë se një orë ose më shumë – rrezikoni dhimbje në qafë, dhimbje koke, tendosje të syve dhe dhimbje shpine, sipas për përdoruesit e pajisjes dhe literaturën e Apple.

Apple i referoi MarketWatch udhëzimeve të tij të përdoruesit, por nuk dha koment zyrtar. Kompania tha se shumica e përdoruesve i dhanë Apple Vision Pro notat më të larta, me pak që ankoheshin për efektet fizike.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat