Ky është droni më i shpejtë në botë – ai lë pas edhe një makinë të Formula 1

Teknologji

Ky është droni më i shpejtë në botë – ai lë pas edhe një makinë të Formula 1

Më: 8 qershor 2024 Në ora: 16:52
Foto ilustrim

Babë e bir nga Afrika e Jugut krijuan dronin më të shpejtë në botë, me një shpejtësi mesatare maksimale prej 480.23 km/h.

Luke Bell dhe babai i tij, Mike nga Western Cape, e quajtën kuadrotin Peregreen 2 sipas një modeli të mëparshëm që arrinte 40 km/h, raporton Rekordet Botërore Guinness.

Droni është fibër karboni i printuar në 3D, funksionon me bateri dhe kontrollohet nga distanca. Dyshja përgjuan inxhinierin aerotermik, Chris Rosser për ndihmë në kontrollimin e tij.

Për të kapur rekordin, ata fluturuan dronin në dy drejtime në drejtime të kundërta, duke demonstruar aftësinë e tij për të lundruar erërat e bishtit ose të kokës. Ata arritën një shpejtësi maksimale aktuale prej 510 km/h dhe një mesatare prej 480 km/h, e cila është më pas se një e një makine të Formula 1 (350 km/h)

Bells e krijuan pajisjen gjatë një periudhe prej disa muajsh, duke zgjidhur problemet, përfshirë zjarret elektrike të shkaktuara nga mbinxehja e telave dhe baterive.

Mike Bell është një arkitekt që projektoi stadiumin Mbombela, ku u zhvillua Kupa e Botës FIFA 2010.

Ndryshe, Luke është një krijues i përmbajtjes dhe ambasador në Sony, i specializuar në rishikimin e dronëve dhe kamerave në YouTube dhe Instagram. 

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat