Telefonët së shpejti mund të kenë vizion me rreze X

Teknologji

Telefonët së shpejti mund të kenë vizion me rreze X

Më: 16 qershor 2024 Në ora: 18:50
Foto ilustrim

Imagjinoni të keni një telefon që ju jep aftësinë për të parë përmes mureve.

Sipas mediave të huaja, një projekt që është në punë për 15 vjet vazhdon të përparojë. Qëllimi është të zhvillohet një çip që lejon përdoruesit e telefonëve të shohin përmes sipërfaqeve të ngurta të ngjashme me rrezet X.

Por kjo e fundit është e dëmshme për njerëzit kështu që në vend që të përdorë rrezet X, telefoni përdor sinjale në gamën 200 GHz deri në 400 GHz.

Deri tani, testet kanë treguar se teknologjia mund të shohë përmes pluhurit, mjegullës së dendur dhe grimcave të ajrit që drita normalisht nuk depërton.

Teknologjia është duke u zhvilluar në Universitetin e Teksasit në Dallas, me Dr. Kenneth O, profesor i inxhinierisë elektrike dhe drejtor i Qendrës Analoge të Përsosmërisë në Teksas, si një nga autorët e një raporti që detajon përparimet më të fundit të bëra nga studiuesit.

“Superheronjtë si Superman – ne të gjithë jemi rritur me këtë. Për të qenë në gjendje të shohim përmes gjërave, vizioni me rreze X ishte diçka gjithmonë emocionuese dhe frymëzuese”, tha ai.

Pajisje të tilla mund të përdoren edhe nga spitalet për të kontrolluar nivelet e hidratimit të pacientëve. Tani për tani, teknologjia kërkon që objekti që telefoni kërkon të shikojë të vendoset jo më shumë se një centimetër larg pajisjes. 

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat