SHBA nuk ka dhënë informacion specifik për shënjestrimin për luftanijen ruse

Amerika

SHBA nuk ka dhënë informacion specifik për shënjestrimin për luftanijen ruse

Nga: M.H. Më: 6 maj 2022 Në ora: 09:58
John Kirby

Pentagoni mohoi t'i jepte Ukrainës informacion specifik për shënjestrimin për të fundosur Moskva, një kryqëzor rus me raketa të drejtuara që ishte flamuri i flotës së Moskës në Detin e Zi.

Ne nuk i kemi dhënë Ukrainës informacione specifike për shënjestrimin e Moskës”, tha sekretari i shtypit i Pentagonit, John Kirby në një deklaratë të enjten mbrëma, shkruan CNN, përcjell “Bota sot”.

"Ne nuk ishim të përfshirë në vendimin e ukrainasve për të goditur anijen ose në operacionin që ata kryen. Ne nuk kishim njohuri paraprake për qëllimin e Ukrainës për të shënjestruar anijen."

Ukraina pretendoi se e kishte goditur anijen me dy raketa kundër anijes Neptun në mes të prillit.

Anija më pas u mbyt ndërsa po tërhiqej në port për riparime. Rusia tha se dëmtimi i anijes ishte rezultat i shpërthimit të municioneve.

Ukrainasit kanë aftësitë e tyre të inteligjencës për të gjurmuar dhe synuar anijet detare ruse, siç bënë në këtë rast”, shtoi Kirby.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat