VOA/ Një i vrarë dhe tre të plagosur në një sulm me armë në Uashington

Amerika

VOA/ Një i vrarë dhe tre të plagosur në një sulm me armë në Uashington

Më: 20 qershor 2022 Në ora: 16:42
Foto ilustrim

Një 15-vjeçar u vra dhe qëllua për vdekje dhe tre persona të tjerë u plagosën, përfshirë një oficer policie, gjatë një sulmi me armë në një koncert të mbajtur të dielën mbrëma në Uashington, thanë zyrtarët e policisë. Sipas tyre, organizatorët e koncertit nuk kishin marrë leje për aktivitetin muzikor dhe forcat e policisë u detyruan ta ndërprisnin për shkak të shqetësimeve lidhur me sigurinë.

Tre personat e plagosur, përfshirë një oficer policie, po trajtohen në një spital, u tha gazetarëve në vendin e ngjarjes shefi i policisë së Uashingtonit, Robert J. Contee III.

Incidenti ndodhi në një prej rrugëve të njohura të kryeqytetit në pjesën veriperëndimore të tij, rreth 3 kilometra në veri të Shtëpisë së Bardhë.

Shefi i policisë së Uashingtonit tha se ngjarja muzikore, për të cilën nuk ishte marrë leje, ishte reklamuar në mediat sociale si një koncert falas i titulluar “Moechella”. Qindra njerëz u mblodhën rreth orës 18 për të ndjekur shfaqjen e një grupi që si skenë po përdorte një kamion të pajisur me instrumente muzikore.

“Policia mbërriti për të ndihmuar në menaxhimin e turmës dhe njerëzit qëndruan kryesisht në trotuare ndërsa muzika luhej nga një kamion. Në orët që pasuan shpërtheu një përleshje mes pjesëmarrësve dhe turma filloi të shpërndahej. Më pas policia e ndërpreu koncertin”, tha shefi i policisë së Uashingtonit.

Disa njerëz u lënduan ndërsa po largoheshin me nxitim nga zona në momentin kur u dëgjuan të shtënat me armë që shkaktuan vrasjen e një adoleshenti dhe plagosjen e tre njerëzve të tjerë, shtoi ai.

Kemi një fëmijë të vrarë në një ngjarje që nuk ishte planifikuar në mënyrën e duhur. Shefi i policisë dhe unë do të vazhdojmë të sigurohemi që të kemi burimet që na nevojiten për të shmangur këto incidente. Duhet të mbahet përgjegjësi për këtë”, tha kryebashkiakja e Uashingtonit Muriel Bowser.

Shefi i policisë së Uashingtonit tha se hetimet mbi ngjarjen do të vazhdojnë./VOA

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat