Shpërthen vullkan në Indonezi

Azia

Shpërthen vullkan në Indonezi

Më: 27 janar 2021 Në ora: 14:23
Foto

Vullkani më aktiv i Indonezisë shpërtheu të mërkurën me një lumë lavë dhe re gazi të ndezur që rrjedhin 3,000 metra poshtë shpateve të saj. Asnjë viktimë nuk u raportua, shkruan AP.

Tingujt e shpërthimit mund të dëgjoheshin 30 kilometra larg, thanë zyrtarët. Ishte rrjedha më e madhe e lavës në malin Merapi që kur autoritetet ngritën nivelin e rrezikut në nëntor, tha Hanik Humaida, kreu i Qendrës së Vullkanologjisë dhe Zbutjes së Rrezikut Gjeologjik të Yogyakarta.

Ajo tha se kupola e lavës së vullkanit po rritet me shpejtësi, duke bërë që lava e nxehtë dhe retë e gazit të rrjedhin nëpër shpatet e saj.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat