Irani paralajmëron se marrëveshja bërthamore rrezikohet nëse nuk lehtësohen sanksionet

Azia

Irani paralajmëron se marrëveshja bërthamore rrezikohet nëse nuk lehtësohen sanksionet

Më: 6 shkurt 2021 Në ora: 22:28
Ministri i jashtëm iranian Mohammad Javad Zarif

Ministri i Jashtëm i Iranit paralajmëroi se marrëveshja bërthamore mund të rrezikohej më tej nëse Shtetet e Bashkuara nuk lehtësojnë sanksionet kundër vendit të tij deri më 21 shkurt.

Mohammad Javad Zarif, në një intervistë të botuar të shtunën në gazetën iraniane Hamshahri, tha se legjislacioni i miratuar së fundmi e detyron qeverinë të ashpërsojë pozicionin e saj mbi këtë çështje. Ai gjithashtu vuri në dukje se zgjedhja e mundshme në qershor e një presidenti të linjës së ashpër mund të rrezikojë më tej paktin.

"Nuk ka mbetur shumë kohë për amerikanët, si për shkak të projekt-ligjit të parlamentit, edhe atmosferës zgjedhore që do të pasojë Vitin e Ri iranian", tha zoti Zarif.

Viti i ri persian fillon më 21 mars, tre muaj pasi një parlament i mbizotëruar nga linja e ashpër miratoi legjislacionin që përcakton një afat dy-mujor për lehtësimin e sanksioneve.

Në vitin 2018, ish-Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Donald Trump u tërhoq nga marrëveshja e nënshkruar në 2015 nga Irani dhe disa fuqi të tjera botërore, duke pretenduar se ai nuk arriti të frenonte programin e Iranit për raketat dhe ndikimin e tij në rritje në Lindjen e Mesme.

Irani njoftoi muajin e kaluar se kishte rifilluar pasurimin e uraniumit deri në 20% në fabrikën e tij të pasurimit Fordow, një nivel që e kishte përpara se të arrihej marrëveshja. Zyrtarët iranianë thanë javën e kaluar se kapaciteti i pasurimit u rrit në objektin e saj në Natanz.

Presidenti aktual Joe Biden, i cili ka kritikuar prej kohësh vendimin e zotit Trump për t'u tërhequr nga pakti, është zotuar të bëhet sërish palë e marrëveshjes, nëse Teherani rifillon të respektojë rreptësisht kushtet e saj.

Sipas marrëveshjes, disa sanksione kundër Iranit u hoqën në këmbim të reduktimit të aktiviteteve të tij bërthamore. Irani ka kërkuar që Shtetet e Bashkuara të lehtësojnë sanksionet përpara se të rifillojë respektimin e marrëveshjes.

President Biden nuk ka folur shumë publikisht për Teheranin që kur fitoi presidencën, por disa njoftime të mediave amerikane sugjerojnë se administrata e tij po punon për të trajtuar çështjen e programeve bërthamore dhe ato të raketave të Iranit, si dhe aktivitetet rajonale të Teheranit, për të përcaktuar nëse dhe në ç'mënyrë do të bëhet përsëri pjesë e marrëveshjes./VOA

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat